Конструктивні особливості, критерії вибору роторних косарок

Українські фермери зацікавлені в використанні легкої сільгосптехніки, що знижує частку ручних операцій, прискорює основні агротехнічні операції. Але, формуючи парк навісних пристосувань до міні-трактора або мотоблока, жителі села часто не знають, що таке роторна косарка, чим вона відрізняється від недорогої сегментної конструкції. Ліквідувати прогалини в знаннях вам допоможе додаткова інформація про корисні агротехнічні пристосування.

Конструктивні особливості, види роторних косарок

Досвідчені фермери і агротехніки не задаються питанням, яка косарка краще – роторна або сегментна. Ці навісні пристосування призначені для різних видів робіт. Сегментні механізми зрізають трави при зіткненні горизонтального ножа з заточеними пластинами.

фото Сегментная косилка

Сегментні косарки частіше використовуються для робіт в ландшафтному дизайні, комунальному озелененні парків і міських скверів.

Роторні косарки використовують для посіння лугових трав, грубого різнотрав’я, сіяних культур (конюшини, бобових). Основні частини роторного механізму — рамна конструкція, на якій змонтовані ротори з обертовими ножами, рухливими шарнірами, кожухом. Важливою деталлю косарки виступає редуктор, що підвищує кількість обертів вала відбору потужності (трактора або мотоблока).

Зрозуміти, як працює роторна косарка, допоможе нескладна схема пристрою.

фото Схема работы ротора

Конструктивно всі роторні косарки поділяються на барабанні (з верхнім розташуванням приводу від ВВП) і дискові (з нижнім приводом роторів). За способом навішування виділяють косарки:

 1. Фронтальні. Кріпляться перед трактором. Дозволяють трактористу правильно маневрувати, не залишати нескошених смуг.
 2. Бічні. Монтуються позаду трактора праворуч або ліворуч. Бічне розташування роторів зручно в горбистій місцевості, при обробці дорожніх узбіч, прибережних лугів, міжрядь виноградників. У модельних рядах європейських виробників застосовується автоматичний підйом роторів перед перешкодами.
 3. Комбіновані. Використовують дві бічних косарки, встановлені по сторонам трактора. Збільшують продуктивність сінокосу.
 4. Причепні. Застосовуються для обробки нерівних лугових рельєфів.

При великих обсягах роботи використовують косарки з 6, 8 дисками. Ширина захоплення покоси таких навісних пристроїв варіюється від двох до чотирнадцяти метрів. Продуктивність широкої роторної косарки дозволяє за годину скошувати траву на площі до трьох з половиною гектарів.

фото Роторная косилка для трактора

Показник, які оберти у роторної косарки не приведуть до падіння продуктивності, важливий тільки при комплектації навісним обладнанням мотоблоків. Дискові ножі найкраще ріжуть траву на швидкості 2850 обертів на хвилину. Тому в конструкції роторних косарок закладена номінальна швидкість в 3000 об/хв. Підсилюючий редуктор досягає такої швидкості при частоті обертання тракторного вала відбору потужності (ВВП) в 1000 обертів.

Малопотужний електричний мотоблок не може забезпечити потрібної швидкості обертання ножів при косінні грубого різнотрав’я. Бензинові мотоблоки для невеликих фермерських господарств комплектуються косарками з двома роторами.

фото Роторная косилка для мотоблока

Косарки з двома, трьома роторами (метрової шириною захвату) придатні для навішування на середні і важкі мотоблоки потужністю від 12 до 24 кінських сил. Широкі роторні косарки вимагають застосування тракторів потужністю 60 – 120 к.с.

Критерії вибору навісного обладнання

Питання, скільки коштує роторна косарка, важливий для більшості українських фермерів, агрофірм, сільськогосподарських кооперативів. З інших важливих критеріїв вибору потрібно виділити:

 • якість ножів (краща загартована конструкційна сталь);
 • регулювання висоти зрізу;
 • комплектацію приводу фрикційною муфтою ( полегшує навантаження на карданний вал трактора);
 • міцний кожух ротора;
 • комплектацію запобіжниками (на шарнірах відхиляють ножі від нерівностей грунту);
 • зрізані шпонки роторів (оберігають ножі від деформації);
 • гідравлічний підйом рами для транспортування;
 • доступність запасних частин для ремонту.

Згівдно цих критеріїв, для покупки роторної косарки вигідна співпраця з офіційним дилером європейського виробника.

Додаткові пристосування до роторних косарок

Для раціональної організації сінокосу або збирання посівних культур недостатньо купити роторну косарку. Скошені трави потрібно ще правильно висушити, зібрати в валки, стоги або спресувати. Для цього застосовуються такі навісні пристосування до тракторів і мотоблоків, як валкоутворювач, механічні граблі, сінозворушувачі, прес-підбирачі. Особливо зручний прес-підбирач, що згортає висушене сіно в тюки циліндричної форми, а зручні для транспортування і зберігання.

фото Пресс-подборщик для мотоблока

В асортименті великих інтернет-магазинів фермери і агротехніки сільськогосподарських підприємств можуть знайти весь асортимент навісного обладнання для механізації покосу.

Кращі виробники роторних косарок

Вирішуючи, яка роторна косарка краще і довговічніше при великих обсягах роботи, зверніть увагу на репутацію виробників, прочитайте відгуки користувачів. Серед кращих європейських виробників експерти і фермери високо оцінюють продукцію брендів Krone, CLAAS (Німеччина), SaMAAZ (Польща), SIP (Словенія).

Від країни виробництва навісного пристосування залежить, скільки коштує роторна косарка на мінітрактор або важкий мотоблок. Косарки європейського виробництва для міні-тракторів коштують дорожче на 3000 – 4000 гривень, але по довговічності перевершують китайські, азіатські механізми.

Знаючи, що таке роторна косарка, познайомившись з особливостями обладнання, ви зможете правильно вибрати потрібну модель для комплектації свого парку навісного обладнання.